Historia

Wilanów to jedna z najbardziej znanych i prestiżowych dzielnic mieszkalnych Warszawy. Znana jest przede wszystkim ze względu na swoje walory turystyczne – XVII – wieczny Pałac króla Jana III Sobieskiego oraz tereny rekreacyjne: Ogrody Królewskie, parki, pobliskie tężnie w Konstancinie oraz Park Kultury i Wypoczynku w Powsinie.

Powstałe w tej wyjątkowej okolicy Miasteczko Wilanów stanowi spójną koncepcję urbanistyczną zlokalizowaną w nowej części Wilanowa. Całkowicie zaplanowana wizja osiedla mieszkaniowego realizowana jest przez kilkanaście renomowanych polskich i zagranicznych firm deweloperskich. Według prognoz całkowita liczba mieszkańców Miasteczka wyniesie 35—50 tys. osób.

Osiedle jest już wybudowane w ok. 60%, natomiast infrastruktura jest ukończona w ok. 30%. Wkrótce powstaną jednak nowe inwestycje, gdyż plany publicznych szkół i przedszkoli są już gotowe, a tereny na ich budowę zakupione przez m.st. Warszawę. Niedługo otwarte zostanie natomiast prywatne przedszkole Akademia Uśmiechu. Już jesienią mają też być zakończone pierwsze etapy budowy boiska Orlik i placu zabaw.

Miasteczko Wilanów już na obecnym etapie realizacji projektu nie ma sobie równych w Europie. Wybudowane na tak dużym terenie przez tak wiele firm deweloperskich z różnych krajów, wbrew panującym na świecie tendencjom budowania zamkniętych enklaw, niemającym nic wspólnego z budowaniem przestrzeni miejskiej, zadziwia spójnością koncepcji i rozmachem. Budynki mieszkalne osiedla harmonizują ze sobą i współgrają jednocześnie z dwoma dominantami: Pałacem Wilanowskim i Świątynią Opatrzności Bożej. Żaden z budynków nie zaburzył obecności tych dwóch obiektów i nie przytłoczył ich wyróżniającym się stylem architektonicznym czy wysokością zabudowy, zachowując tym samym światowy standard wykonania i elegancję rozwiązań projektowych.

Mieszkańcy Miasteczka Wilanów oczekują również budowy części handlowej i poprawy infrastruktury drogowej. W odpowiedzi na te postulaty Polnord SA i GTC wspólnie zrealizują nowoczesne centrum handlowe. Inwestycja powstanie w prestiżowej lokalizacji na siedmiohektarowej działce w Wilanowie. Początek budowy planowany jest w drugiej połowie 2010 r. Wśród inwestycji firmy Polnord SA znajduje się również unikatowy projekt biurowy „Wilanów Office Park”. Osiedle łączy już z resztą miasta nowo otwarta reprezentacyjna arteria—al. Rzeczypospolitej.

ok. 1995 lipiec 2007 październik 2007 październik 2007 styczeń 2008 maj 2010